Biznes Lubelskie w regionie. Janów Lubelski na eksport
Janów Lubelski ma znaczny potencjał eksportowy. Oto 4 powody, dlaczego
Kasza gryczana
Okolice Janowa Lubelskiego słyną z uprawy gryki, są „zagłębiem gryczanym” Polski.
O zaletach tej rośliny można by pisać wiele. Na szczególną uwagę zasługuje jej wartość żywieniowa. Substancje zawarte w gryce wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Osoby, które poprzez właściwe odżywianie pragną zadbać o własne zdrowie powinny uwzględniać ją w swojej diecie.
Grykę wykorzystuje się w Polsce jako materiał do produkcji kaszy gryczanej i płatków gryczanych.
Kasze otrzymuje się w kaszarniach poprzez odpowiednie działanie temperaturą i parą wodną pod ciśnieniem. W zależności od tych parametrów technologicznych, w prażarniach ogniowych lub parowych otrzymuje się kasze o pożądanej barwie, zapachu i smaku, czyli odpowiednio „paloną”. Kasza w takim procesie uzyskuje jasnobrązową lub ciemnobrązową barwę, lekko słodki smak i charakterystyczny zapach.
CIEKAWOSTKA: Firmy produkujące materace i siedziska wykorzystują nasiona gryki z uwagi na ich właściwości. Łuski gryki emitują promieniowanie elektromagnetyczne „ujemne”. Jest to promieniowanie przyjazne człowiekowi. i jeszcze coś, łuski gryki zachowują swoje właściwości przez co najmniej 10 lat!
Wśród producentów kasz z okolic Janowa Lubelskiego prym wiedzie JANEX, firma, która w 2016 roku znalazła się w Złotej Siódemce Branży Spożywczej.
Janex powstał w 1990 roku jako firma rodzinna. Głównym kierunkiem działania jest produkcja wszystkich rodzajów kasz. Zastosowanie tradycyjnych metod produkcji sięgających lat 60-tych sprawiło, że firma jest obecnie liderem sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym.
Janex sprzedaje swoje wyroby dużych sieciach handlowych, takich jak Carefour, Kaufland, Polo Market, Stokrotka, Delikatesy Centrum i innych.
Około 20% produkcji firmy stanowi eksport do wielu krajów europejskich, m. in. Niemiec, Belgii, Francji, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Anglii oraz do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Oczywiście głównym towarem eksportowym jest kasza gryczana.
Uprawa i przetwórstwo owoców miękkich
Maliny, porzeczki, truskawki, borówka amerykańska, aronia – w powiecie janowskim tradycyjnie uprawia się duże ilości tych owoców. Producenci poprzez rozbudowaną sieć punktów skupu rozsyłają swój produkt do zakładów przetwórczych.
Największą firmą zajmującą się przetwórstwem i konserwowaniem owoców jest VF Concept.
Przedsiębiorstwo powstało w 2012 roku. VF-Concept wciąż doskonali metody produkcji i oferuje coraz szerszą gamę nowych produktów. Firma posiada wdrożone i certyfikowane międzynarodowe standardy jakości (International Food Standard, Certyfikat Produkcji Ekologicznej) i działa w myśl zasad systemu HACCP oraz CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu).
VF-Concept od lat współpracuje z wiodącymi markami, regularnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach (Międzynarodowa Organizacja Malinowa), oraz czynnie bierze udział w innowacyjnych projektach. Aktualnie Spółka posiada jeden z najnowocześniejszych zakładów w Polsce.
VF-Concept od wielu lat z powodzeniem rozwija i zwiększa produkcję ekologicznych owoców i warzyw, dzięki położeniu w rejonie Doliny Ekologicznej Żywności.
Spółka od lat prowadzi ścisłą współpracę z czołowymi firmami z branży spożywczej na rynku krajowym i zagranicznym. Około 70-80 % produkcji trafia na rynki Europy Zachodniej i Wschodniej, Skandynawii i Ameryki Północnej, reszta to rynek krajowy.
Przemysł maszynowy
Przemysł maszynowy ma duże tradycje w regionie. Na terenie Gminy Janów Lubelski działa kilka firm z tej branży. Dwie największe z nich to:
- Caterpillar Poland Sp. z o.o. – amerykańska firma, zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części; produkcja maszyn budowlanych i kopalnianych, silników wysokoprężnych i zasilanych gazem ziemnym, przemysłowych turbin gazowych oraz lokomotyw elektryczno-spalinowych.
- Fortaco JL Sp. z o.o. - firma fińska produkująca podzespoły spawane do maszyn.
Większość swojej produkcji obie firmy produkują na eksport.
GLOV – niezwykła rękawiczka, która zawojowała świat
Glov to rękawica do demakijażu, która zmywa makijaż za pomocą wody - naturalnego składnika, dzięki któremu nie potrzebne stają się kosmetyki do demakijażu.
Rękawica powstała w 2011 roku po 3 latach badań laboratoryjnych. Producentem tego innowacyjnego produktu jest Phenicoptere, firma, która pokonała konkurencję w konkursie Start-up roku 2012. Jest pierwszą firmą na świecie specjalizującą się w stosowaniu mikrowłókien w kosmetyce, która właśnie wchodzi na międzynarodowy rynek. Obecnie produkty GLOV są dostępne w ponad 40 krajach. Można je kupić online lub w punktach sprzedaży na całym świecie, takich jak Sephora, Douglas, francuskim Monoprix, niemieckim DM czy sieci sklepów ULTA ze Stanów Zjednoczonych.
Meistgelesen
Misja wielosektorowa połączona z udziałem w Wystawie Światowej EXPO OSAKA 2025
PRZEDŁUŻAMY NABORY! PRZEDSIĘBIORCO! OGŁASZAMY NABORY NA 2025 ROK
Wielosektorowa misja gospodarcza połączona z udziałem w Targach Vietnam EXPO
Lubelskie MŚP na Targach Bett UK w Londynie
Lubelskie zacieśnia współpracę z Azją Centralną
- Veranstaltungen
- Wirtschaftsmissionen
- Wichtig
- Ankündigungen und Ankündigungen
- Projekte
- Innovationen
- Investitionen
- Export