Hrubieszów - turystyka. Biznes Lubelskie w regionie
Plany na majówkę? Zobacz, co można pozwiedzać w Hrubieszowie
https://www.youtube.com/watch?v=E6NtQdQ59oU
Hrubieszów warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Kresowe położenie grodu nad Huczwą, jego pasjonująca historia i ślady wielokulturowości zachowane w zabytkowej zabudowie tworzą niepowtarzalny, magiczny klimat.
Niewątpliwie najpiękniejszym zabytkiem Hrubieszowa jest położona w Śródmieściu Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Hrubieszowska świątynia jako jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie posiada trzynaście kopuł. Zabytek powstał w XIX w. mimo to nadal zachwyca swoim majestatem, a dla prawosławnych mieszkańców Hrubieszowa jest czynnym miejscem kultu.
Niegdyś po sąsiedzku Hrubieszów zamieszkiwali katolicy i prawosławni. Dziś tamte czasy symbolizuje położony w bliskim sąsiedztwie cerkwi - bo po drugiej stronie ulicy – Podominikański kompleks z kościołem pw. św. Mikołaja. Budynek datowany jest na lata 1730 – 1766. Mimo że niesakralne budynki klasztoru od 1781 r. służą potrzebom oświatowym, to kościół –podobnie jak cerkiew – jest wciąż miejscem aktywnego kultu.
Śródmieście Hrubieszowa jest miejscem wyjątkowo bogatym w piękne zabytki. Dlatego właśnie, jeżeli już zdecydujemy się odwiedzić piękne hrubieszowskie świątynie, warto udać się w głąb ul. 3 Maja, by odwiedzić Parafialną Plebanię – miejsce narodzin Bolesława Prusa oraz Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, mieszczące się w osiemnastowiecznym Dworze Du Chateau.
Miłośnicy architektury sakralnej koniecznie powinni zobaczyć pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej oraz znajdujący się w środku zabytkowy obraz Matki Bożej Sokalskiej, słynący z licznych łask i uzdrowień.
Turystyczny Hrubieszów to jednak nie tylko zabytki. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje możliwość skorzystania z parku linowego, ścianki wspinaczkowej, skatepartu i siłowni plenerowej. HOSiR umożliwia również wypożyczenie kajaków i rowerów.
W Hrubieszowie swój początek i koniec mają cztery trasy rowerowe o długości: 25, 50, 70, 80 km. Aktywni turyści spragnieni rywalizacji lub po prostu chcący spędzić czas w dobrym towarzystwie, mogą wziąć udział w imprezach sportowych. W sportowej ofercie miasta znajdują się rajdy rowerowe, turnieje piłki nożnej, siatkowej i zawody w tenisie stołowym.
Dla miłośników koni ciekawą ofertę przygotowała „Wojciechowa Stajnia”, która oferuje przejażdżki konne również dla osób początkujących.
Hrubieszów od kilku lat nieodłącznie kojarzy się z podregionem turystycznym „Gotania”, który powstał w ramach projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania”. Wspólny projekt dziesięciu gmin ziemi hrubieszowsko –zamojsko - tomaszowskiej, pod przewodnictwem lidera projektu -miasta Hrubieszowa, pozwolił na wielopłaszczyznowy rozwój turystyki i gospodarki. Jednym z elementów projektu były Festiwale Kultury Antycznej Gotania, które promowały antyczne dziedzictwo podregionu, poprzez prezentacje licznych grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy, pokazy antycznego rzemiosła, kultury i obyczajów.
Jednym z najważniejszych symboli dawnej wielokulturowości Hrubieszowa jest cmentarz żydowski oraz znajdująca się na jego terenie ściana pamięci złożona ze 110 fragmentów macew i marmurowy pomnik – miejsce pamięci ofiar Holocaustu. Co roku, od ponad dwudziestu lat, młodzież z Izraela odwiedza Hrubieszów, by wspólnie z władzami samorządowymi i uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie uczcić pamięć hrubieszowskich Żydów – ofiar II wojny światowej.
Meistgelesen
Misja wielosektorowa połączona z udziałem w Wystawie Światowej EXPO OSAKA 2025
PRZEDŁUŻAMY NABORY! PRZEDSIĘBIORCO! OGŁASZAMY NABORY NA 2025 ROK
Wielosektorowa misja gospodarcza połączona z udziałem w Targach Vietnam EXPO
Lubelskie MŚP na Targach Bett UK w Londynie
Lubelskie zacieśnia współpracę z Azją Centralną
- Veranstaltungen
- Wirtschaftsmissionen
- Wichtig
- Ankündigungen und Ankündigungen
- Projekte
- Innovationen
- Investitionen
- Export