Logo portalu

Bezrobocie w Polsce wciąż sukcesywnie w dół – czwarty miesiąc z rzędu

Bezrobocie w Polsce wciąż sukcesywnie w dół – czwarty miesiąc z rzędu

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego na polskim rynku pracy we wrześniu 2022 r. wyniosła 5,1%, co potwierdza wyraźny od początku roku trend spadku wskaźnika. Maleje też liczba Polaków zarejestrowanych w urzędach pracy jako osoby bezrobotne. Jak jeszcze wygląda sytuacja na rynku pracy – o tym w najnowszym, październikowym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”.

Stopa bezrobocia znów niska

Jak podał GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce we wrześniu 2022 r. wyniosła 5,1%. W porównaniu z sierpniem bieżącego roku oznacza to spadek o 0,1 p.p., z kolei odnosząc ten wynik do września 2021 r., bezrobocie było niższe o 0,5 p.p. Wskaźnik ten od czterech miesięcy pozostaje na poziomie niższym, niż obserwowano w czwartym kwartale poprzedniego roku.

Stopa bezrobocia w analizowanym okresie spadła w ośmiu województwach, a wzrosła w dwóch. Zależnie od regionu wahała się od 2,8 do 8,7%. Najwyższym bezrobociem charakteryzowały się województwa: podkarpackie (8,7%), warmińsko-mazurskie (8,2%) i lubelskie (7,8%). Najlepiej zaś sytuacja wyglądała w Wielkopolsce (2,8%), Śląskiem (3,8%) oraz Lubuskiem i Mazowieckiem (po 4,2%). W skali roku spadek stopy bezrobocia odnotowano w trzynastu województwach, a najbardziej w lubuskim oraz pomorskim (o 1,0 p.p. w każdym).

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

W urzędach pracy z końcem września 2022 r, zarejestrowanych pozostawało 801,7 tys. bezrobotnych, o 5,3 tys. (0,7%) mniej niż miesiąc wcześniej i o 133,0 tys. (14,2%) mniej niż we wrześniu 2021 r. Jednocześnie w tym miesiącu do urzędów pracy zgłoszono 99,5 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej (o 0,8 tys. ofert więcej niż w sierpniu 2022 r. i o 24,7 tys. mniej r/r). Najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszono w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim; najmniej – w podlaskim, opolskim i świętokrzyskim. Średnie miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 r. wyniosło 6687,81 zł, co w porównaniu z sierpniem 2022 r. oznacza wzrost o 1,6%, a w ujęciu rocznym –  wzrost o 14,5%.

Stałe bezrobocie w Unii Europejskiej

Jak wynika z danych Eurostatu za sierpień 2022 r., stopa bezrobocia dla krajów członkowskich UE-27 wyniosła 6,0%, a dla strefy euro (UE-19) – 6,6%. Wskaźniki te w ujęciu m/m pozostają bez zmian. Zgodnie z wyliczeniami Labour Force Survey, w tym czasie stopa bezrobocia w Polsce ponownie wyniosła 2,6%, uzyskując tym samym wynik zaraz za przodującymi w zestawieniu Czechami (2,4%). Najwyższy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego zarejestrowano w Hiszpanii (12,4%), Grecji (12,2%) i na Cyprze (8,6%).

Polacy zmieniają pracę

Według badania „Monitor rynku pracy” przeprowadzonego na zlecenie instytutu badawczego Randstad w III kwartale 2022 r., w ciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie co piąty Polak zmienił miejsce zatrudnienia. Najczęściej dotyczyło to osób zatrudnionych w sektorze edukacji (23%), finansach i ubezpieczeniach oraz transporcie i logistyce (po 19%). Głównymi motywacjami do podjęcia tego kroku okazały się: wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy oraz chęć rozwoju zawodowego. Średni czas poszukiwania pracy w III kw. 2022 r. wyniósł 2,4 miesiąca. W II kw. było to 2,7 miesiąca.

Ukraińcy na rynku pracy w Polsce a w Niemczech

EWL wspólnie ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego udostępniło wyniki badania socjologicznego „Uchodźcy z Ukrainy. Aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”. Jak wynika z przedstawionego raportu, pracujący w Polsce uchodźcy zarabiają średnio 541 euro netto miesięcznie, podczas gdy w Niemczech przeciętne wynagrodzenie sięga 1467 euro. Mimo różnicy zarobków uchodźcy z Ukrainy najchętniej przyjeżdżają do Polski. Spowodowane jest to m.in. postrzeganiem Polski jako największego kraju sąsiadującego z Ukrainą na zachodzie (29% wskazań), odczuwaną bliskością kulturową (26%) i językową (24%), przynależnością kraju do NATO (24%) oraz znajomościami (22%). Z kolei pracujący w Niemczech najczęściej wskazywali, że jest to ich zdaniem najbardziej rozwinięty kraj UE (27%).

W obu krajach objętych badaniem wśród pracujących dorosłych uchodźców wyraźnie dominują kobiety (93,4% w Polsce i 95,2% w Niemczech). Największą grupę uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce i Niemczech stanowią osoby w przedziale wiekowym 36-45 lat.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości