Logo portalu

Na Lubelszczyźnie więcej osób korzysta z poradnictwa zawodowego

Na Lubelszczyźnie więcej osób korzysta z poradnictwa zawodowego

foto: pixabay.com

W województwie lubelskim wzrasta liczba osób korzystających z usług poradnictwa zawodowego świadczonego przez agencje zatrudnienia. Na Lubelszczyźnie przybywa też samych agencji pomagających znaleźć pracę. Do rejestru prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, z upoważnienia Marszałka Województwa Lubelskiego, do końca 2022 roku wpisane były 322 podmioty (o 10 więcej niż w poprzednim roku).

Pośrednictwo pracy to usługa polegająca w szczególności na: 1) udzielaniu pomocy osobom w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz pracodawcom w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych; 2) kierowaniu cudzoziemców do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej do podmiotów prowadzących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W 2022 r. w wyniku świadczonych przez agencje zatrudnienia z województwa lubelskiego usług pośrednictwa pracy, zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terenie Polski otrzymało 10.249 osób, tj. o 6.646 osób (o 65%) więcej w porównaniu z 2021 r.

Cudzoziemcy (liczący 3.974 osoby), stanowili 39% w ogólnej liczbie pracujących (rok wcześniej było to 1.074 cudzoziemców, tj. 30% ogółu). Wśród cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowili obywatele: Ukrainy (3.471 osób, tj. ponad 3 razy więcej niż w 2021 r., będącym rokiem
pandemii) i Białorusi (359 osób, tj. o 30% więcej niż w 2021 r.). Na poziomie kraju odnotowano spadek liczby osób, które tą drogą podjęły zatrudnienie (były to 212.203 osoby, tj. o 1% mniej w stosunku do 2021 roku).

Agencje zatrudnienia z Lubelszczyzny świadczące usługi pośrednictwa pracy, w ostatnim roku dysponowały większą niż w poprzednich latach liczbą ofert pracy do prac biurowych a nie tylko do prac fizycznych, nie wymagających kwalifikacji czy wymagających niewielkich kwalifikacji.

Ponad połowa agencji zatrudnienia w naszym regionie, posiada siedzibę na terenie miasta Lublina (177, czyli 55%). Niektóre agencje prowadzą działalność również w lokalach poza swoimi siedzibami, a jeszcze inne wyłącznie poza siedzibą na terenie zarówno Lubelszczyzny, jak i w innych województwach. Poza Lublinem (łącznie 152 podmioty) najwięcej agencji zatrudnienia posiada siedziby w: Chełmie (16 podmiotów), Białej Podlaskiej (14 podmiotów) i Zamościu (11 podmiotów).

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości