Logo portalu

Lubelszczyzna rozwija współpracę z Chinami

Lubelszczyzna rozwija współpracę z Chinami

Województwo Lubelskie i chińska prowincja Henan będą jeszcze ściślej współpracować. Polsko-Chińskie Forum Biznesowe” zgromadziło władze obu regionów, dyplomatów oraz przedsiębiorców zajmujących się m.in. logistyką i transportem, produkcją spożywczą i rolnictwem.

Współgospodarzem spotkania po stronie polskiej był Jarosław Stawiarski:

- Wyrażamy chęć pogłębiania integracji, nie tylko w sferze gospodarczej, ale także naukowej i kulturalnej. To ważna rola naszego województwa, które z racji swojego strategicznego położenia, stanowi „bramę” pomiędzy Azją, a Europą. Współpraca z Chińską Republiką Ludową stwarza obiecujące perspektywy dla naszego regionu, a Lubelszczyzna ma bardzo wiele do zaoferowania chińskim importerom - mówił Marszałek Województwa Lubelskiego.

Kontakty Województwa Lubelskiego i prowincji Henan, to najdłużej funkcjonująca współpraca polsko-chińska, poparta formalnym nawiązaniem stosunków partnerskich na poziomie regionalnym. Gubernator prowincji Henan podkreśla wagę naszej wieloletniej współpracy:

-  Nasze regiony cechuje duża komplementarność w dziedzinie gospodarki, zwłaszcza w odniesieniu do przetwórstwa rolno-spożywczego, co stwarza duże szanse dla importerów i eksporterów tej branży z obu zaprzyjaźnionych regionów – mówił Wang Kai.

Plany pogłębiania dalszej współpracy już są. Województwo Lubelskie chce rozbudować  „suchy port” w Małaszewiczach, jedną z najważniejszych stacji przeładunkowych na trasie kolejowej łączącej Chiny i Europę. Wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski podziękował też za przekazanie przez ChRL za pośrednictwem Ambasady, darowizny w wysokości 100 tys. USD na pomoc humanitarną, jaką Województwo Lubelskie przekazuje od roku dotkniętej wojną Ukrainie.

 - Znakomita większość towarów transportowanych drogą lądową przechodzi przez Województwo Lubelskie, co czyni region jednym z najważniejszych ogniw łańcucha dostaw nie tylko do Polski, ale i całej Europy – tłumaczy Radosław Flisiuk, chargé d'affaires Ambasady Polskiej w Chinach.

Do udziału w forum zostały zaproszone firmy z obu regionów zainteresowane nawiązaniem kontaktów gospodarczych. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu zostało w pierwszej kolejności wystosowane do firm odznaczonych Marką Lubelskie.

W spotkaniu zaprezentowały się następujące firmy.

Ze strony chińskiej:

  • Henan Wangbang Selected Supply Chain Management Co., Ltd.
  • Henan Bonded Group (spółka-córka China Gate Logistics Co., Ltd.)
  • Zhengzhou Xuri Import and Export Co., Ltd.
  • Henan Zhongyuan Four Seasons Aquatic Logistic Harbor Co. Ltd.

 

Ze strony polskiej:

  • Port Lotniczy Lublin
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o.
  • Cukiernia Staropolska Tomasz Machoń
  • Pol-Mak sp. z o.o.
  • Lactex sp. z o.o.
  • Agrostar sp. j. A. Starownik, J. Starownik

Udział w spotkaniu bez przeprowadzenia prezentacji wzięli także przedstawiciele firm: S.M. Spomlek, Społem Lubelska Spółdzielnia Spożywców w Lublinie, Spiżarnia sp. z o.o. oraz Aqua East Polska sp. z o.o.

Strona chińska postulowała również wprowadzenie ułatwień w zakresie wymiany handlowej i logistyki. Jedną z propozycji jest utworzenie „Pawilonów Narodowych” jednego w województwie Lubelskim drugiego w Zhengzhou, które ułatwiły by promocję gospodarczą i wymianę handlową. 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości