Logo portalu

Regionalny plan działań dla młodych bezrobotnych z Lubelszczyzny

Regionalny plan działań dla młodych bezrobotnych z Lubelszczyzny

foto: pixabay.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie przygotowuje Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia (RPD). Dokument ma wyłonić grupy docelowe, które wymagają szczególnego wsparcia: - Wybór kategorii osób do 30 roku życia wynika z faktu, iż osoby te stanowią bardzo ważny zasób kadrowy dla gospodarki województwa - informują inicjatorzy projektu.

Powodów takiej sytuacji jest kilka, m.in. fakt, że młodzi ludzie dopiero wchodzą na rynek pracy, są na studiach, brakuje im doświadczenia, ale także pracują w branżach, które najbardziej dotknęła pandemia (np. gastronomia, hotelarstwo czy handel). Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) już nazwała grupę młodych do 25 roku życia „Pokoleniem Lockdown”. Organizacja ta w swoim raporcie Monitor opisała, że koronawirus może mieć destruktywny wpływ na perspektywy zawodowe tych osób.

Z danych umieszczonych w publikacji przygotowanej przez GUS „Prognozy ludności na lata 2014-2050” wynika, iż do 2050 roku będzie następował systematyczny spadek liczby ludności, skutkujący przede wszystkim wyludnianiem się miast. Wszystkie przedstawione scenariusze wskazują również na systematyczny spadek liczby urodzeń. Zgodnie ze wspomnianą prognozą liczba ludności w województwie lubelskim będzie się konsekwentnie zmniejszać – do ok. 1,7 mln w 205.

Na Lubelszczyźnie od lat najmniej młodych mieszkańców (w wieku od 18 do 29 lat) zamieszkiwało na terenie powiatu parczewskiego i włodawskiego, a najwięcej w Lublinie i powiecie lubelskim. Najniższy wskaźnik zatrudnienia dotyczył dwóch grup wiekowych: najstarszej (55-89 lat – 26,2%) oraz najmłodszej (15-24 lata - 28,5%). Oznacza to, że pracowało mniej niż 3 na 10 osób w najmłodszej kategorii wiekowej.

Młode osoby stanowią dość mobilną grupę, dlatego część z nich decyduje się migrować z województwa lubelskiego do innych części kraju. Powodem tego stanu rzeczy jest możliwość znalezienia np. lepiej płatnej pracy. Jak pokazują dane na przestrzeni ostatnich 5 lat ubyło wielu mieszkańców w wieku 18-29 lat.Jakie jest miesięczne wynagrodzenie brutto? Pokazuje tabela.

Na Lubelszczyźnie liczba bezrobotnych ogółem, jak i osób młodych, sukcesywnie jednak malała. W 2020 roku odnotowany został niewielki wzrost liczby bezrobotnych ogółem i do 30 roku życia spowodowany pandemią COVID-19. Już w 2022 roku mamy do czynienia ze spadkiem liczby bezrobotnych. Są to najniższe liczebności bezrobotnych ogółem i młodych bezrobotnych w historii.

Tabele: " Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce - stan na koniec grudnia w latach 2018-2022 ,  oraz

"Udział osób do 30 roku życia w ogólnej liczbie bezrobotnych województwa lubelskiego "

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości