Logo portalu

Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia w 2024 roku na Lubelszczyźnie

Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia w 2024 roku na Lubelszczyźnie

foto: WUP w Lublinie

Wzmocnienie pozycji osób młodych na regionalnym rynku pracy, oraz wyrównanie szans w dostępie do rynku pracy osób trwale od niego oddalonych.To główne założenia Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2024 rok opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Dokument określa priorytetowe grupy bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia.

Przewidywane starzenie się społeczeństwa, a w konsekwencji regularne uszczuplanie zasobów rynku pracy, będzie się wiązać ze wzrostem obciążeń dla budżetu kraju, jak i ryzykiem obniżenia dynamiki rozwoju gospodarczego w regionie. Konsekwencje kryzysu demograficznego
pracy już są widoczne na rynku pracy i przejawiają się problemem niedoborów kadrowych. Mając na uwadze powyższe aspekty, szczególnego znaczenia nabiera wytyczanie kierunków działań prowadzących do zasilania rynku pracy niewykorzystanym kapitałem ludzkim:

- Od tego, jak dobrze zostanie wykorzystany ten potencjał, zależeć będzie w dużej mierze tempo i kierunek rozwoju gospodarczego w regionie, jak również poziom jakości życia mieszkańców  Lubelszczyzny. Jednym z rozwiązań służących osłabianiu deficytu pracowników w naszym województwie jest maksymalizacja wykorzystania zasobów ludzkich poprzez wspieranie w pierwszej kolejności osób, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a których potencjał jest w stanie zmniejszyć nierównowagę pomiędzy stroną podażową a popytową - analizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.


Z diagnozy sytuacji na regionalnym rynku pracy wynika, że najliczniejszą grupę defaworyzowaną tworzą osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby do 30 roku życia. Według opracowań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie (stan na 30.09.2023 r.), osoby długotrwale bezrobotne stanowiły większość (57%) ogólnej liczby bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa lubelskiego. Udział osób do 30 roku życia wśród zarejestrowanych ogółem, wyniósł w tym samym okresie 29%. Biorąc pod uwagę wymienione powyżej problemy i wyzwania, szczególnego znaczenia nabiera wdrażanie założeń Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2024 rok (RPD) - kluczowego narzędzia kreowania, inspirowania i koordynowania lubelskiego rynku pracy.

Główne kierunki rekomendacji Regionalnego Planu Działań na rzecz  Zatrudnienia na 2024:


-  przygotowanie młodzieży szkolnej i akademickiej do aktywnych postaw na rynku
pracy,
-  budowanie świadomości na temat znaczenia kompetencji miękkich na rynku pracy,
-  wzmacnianie współpracy pomiędzy pracodawcami, a publicznymi służbami zatrudnienia w zakresie innowacyjnych narzędzi wspierających przedsiębiorczość wśród młodzieży i osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia,
-  upowszechnianie kultury uczenia się przez całe życie nastawionej na aktywny i ciągły rozwój umiejętności,
-   dopasowanie oferty kształcenia do wymagań lokalnego rynku pracy poprzez zawiązywanie lub pogłębianie współpracy sfery biznesu, edukacji i rynku pracy,
-  testowanie niestandardowych form wsparcia prowadzących do pobudzenia aktywności społeczno-zawodowej osób długotrwale bezrobotnych.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości