Rozwój sektora MICE w Lubelskim
Rozwój sektora MICE w Lubelskim
Województwo lubelskie w ciągu ostatnich lat przeżywa okres silnego rozwoju branży spotkań. To rezultat zarówno działalności nowopowstałej infrastruktury konferencyjno-kongresowej, m.in. Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, jak i dużej aktywności pozostałych obiektów o charakterze konferencyjnym (centrum targowe, hotele z dużym zapleczem konferencyjnym), ale także efekt funkcjonowania komórki, która jest pierwszym kontaktem w regionie dla organizatorów wydarzeń o charakterze biznesowym - Lubelskiego Convention Bureau. To dobry znak dla całego województwa, ponieważ jak pokazuje doświadczenie innych regionów, beneficjentami wydarzeń biznesowych są różne podmioty funkcjonujące w obsłudze wydarzeń (od transportu, noclegu, przez catering, po tłumaczenia, obsługę techniczną, audiowizualną i wiele innych).
Lubelskie Convention Bureau jest neutralnym partnerem dla organizatorów wydarzeń biznesowych w województwie lubelskim (m.in. konferencje, kongresy, targi). Jednostka dysponuje stale aktualizowaną bazą konferencyjną i hotelową regionu, a także pełni funkcję integratora, promotora i rzecznika lubelskiej branży przemysłu spotkań wobec zewnętrznych organizatorów wydarzeń. LCB to najmłodsze w Polsce convention bureau, a już buduje regionalną platformę wymiany doświadczeń, konsultacji branżowych i możliwości pozyskiwania nowego biznesu. Na przełomie roku jednostka opublikowała pierwszy w regionie Katalog obiektów konferencyjnych, dając tym samym narzędzie do pracy agencjom eventowym w całej Polsce. Katalog zawiera dane techniczne wszystkich prezentowanych obiektów. Dodatkowo powstał materiał techniczny wraz z planami 3D tzw. kompleksu konferencyjnego Lublina (LCK, CSK, Filharmonia, Teatr).
Czteroosobowy zespół Lubelskiego Convention Bureau (Marta Wiśniewska, Joanna Bednarczyk, Mateusz Górski oraz Anna Niedziela) codziennie współpracuje z agencjami eventowymi z całego świata, a także z bezpośrednimi zleceniodawcami wydarzeń (międzynarodowymi stowarzyszeniami i korporacjami). Jednostka zaprosiła do regionu 56 polskich agencji eventowych, którym przedstawiono nasz potencjał konferencyjny. W czasie tych wizyt każdorazowo organizowano spotkania w formie spotkań B2B, na które zaproszenie chętnie przyjmuje regionalna branża. W ramach prowadzonego cyklu spotkań „Zasmakuj Lubelskiej Konferencji” wzięło udział ponad 300 osób. LCB nawiązuje współpracę z lubelskimi naukowcami i zgłosiło do narodowego programu - Ambasadorów Kongresów Polskich dwie kandydatury. Honorowymi Ambasadorami zostali prof. Ingrid Różyło-Kalinowska oraz prof. Grzegorz Wallner, promując tym samym potencjał lubelskiej nauki, który często jest jednym z decydujących czynników przy wyborze destynacji na organizację kongresów naukowych.
LCB stale monitoruje rynek MICE. Wzrost liczby wydarzeń w regionie potwierdzony jest dorocznymi raportami Polskiej Organizacji Turystycznej. Stolica regionu utrzymuje wysoką 5-tą pozycję w kraju:
- Lublin 2015: 521 wydarzeń, 68 203 uczestników (*niepełne dane),
- Lublin 2016: 2377 wydarzeń, 377 238 uczestników,
- Lublin 2017: 2424 wydarzenia, 438 047 uczestników.
Lubelskie na Meetings Week Poland
W dniach 19-23 marca odbyła się szósta edycja Meetings Week Poland - jednego z najważniejszych wydarzeń polskiej branży organizatorów spotkań. Podobne spotkania odbywają się w innych krajach Europy, dla których turystyka biznesowa (MICE) jest ważnym elementem rozwoju gospodarczego i generowania PKB. Celem Meetings Week Poland jest pokazanie wielkości i skali profesjonalizacji branży spotkań w Polsce, jej znaczenia dla gospodarki oraz skupienie w jednym czasie osób z całego środowiska. Lubelskie Convention Bureau i Lubelskie Centrum Konferencyjne byli partnerem części wydarzenia. W spotkaniach wzięli udział także reprezentanci obiektów konferencyjnych w regionu.
Zwieńczeniem wydarzenia była Gala MP Power Awards, podczas której wyróżniono najlepsze eventy i projekty 2017 roku, a także MP Power 12 – plebiscyt, w ramach którego wyróżnieni są eksperci i osobistości sektora branży eventowej. Jury złożone z przedstawicieli korporacji, agencji i podwykonawców poszukiwali najbardziej wyrazistych osobistości i ekspertów w swojej dziedzinie, oceniając ich zaangażowanie w rozwój rynku, współpracę oraz dokonania zawodowe. Statuetkę zdobyła Marta Wiśniewska, która od ponad 2 lat kieruje Lubelskim Convention Bureau. Wcześniej 5 lat związana zawodowo z Gdańsk Convention Bureau, gdzie rozpoczęła swoją „przygodę” z przemysłem spotkań, a także z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Kolejną nominację z regionu otrzymał Robert Niedziałek z lubelskiego Archiwum Kryminalnego, w kategorii team building/outdoor. Nominacje te pokazują, że lubelskie aspiruje do grupy liderów sektora MICE, miast/regionów dynamicznie rozwijających się w tym obszarze, co zostało zauważone przez branżę.