Przedsiębiorcy z Holandii odwiedzili woj. lubelskie
Przedsiębiorcy z Holandii odwiedzili województwo lubelskie
W dniach 22-24 maja gościliśmy przedsiębiorców reprezentujących sektor przetwórstwa owoców miękkich z Holandii. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie przedsiębiorcy z zagranicy mogli odwiedzić kilka lubelskich firm i sprawdzić, jak "od kuchni" wygląda lubelskie przetwórstwo owoców miękkich.
Program wizyt studyjnych obejmował: LST- Polska Sp. z o.o., Appol sp. z o.o., FruVitaLand Sp. z o. o., Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie – Krzewiński, Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce, Agronom Berries, czy też KorabGarden Sp. z o.o.
Lubelskie - Holandia
Po zakończonych wizytach studyjnych 23 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się seminarium biznesowe oraz spotkanie networkingowe. Skład delegacji przedsiębiorców z Holandii zaprezentował przedstawiciel Ambasady Królestwa Niderlandów, Martijin Homan. Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce była współorganizatorem wydarzenia.
Podczas seminarium biznesowego goście z Holandii mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat potencjału gospodarczego województwa lubelskiego. Krzysztof Buczyński z Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej przekonywał, że nasz region znajduje się nie tylko w korzystnej lokalizacji, ale ma również bezpośrednie połączenie lotnicze z Eindhoven, jak i jest silną oraz zróżnicowaną gospodarką o wieloletniej tradycji przetwórstwa owoców miękkich.
Nie zabrakło również akcentu współpracy pomiędzy Polską a Holandią, podczas prezentacji przedstawione bowiem zostały dane dotyczące eksportu i importu za 2016 rok. Okazuje się, że wartość eksportu w 2016 r. wyniosła 8,2 mld EUR, podczas gdy wartość importu wahała się w granicach 6,8 mld USD.
Sektor owoców miękkich dobrze się rozwija
Swój pogląd na sektor owoców miękkich z perspektywy holenderskiego Rabobanku w oparciu o twarde dane przedstawiła Cindy van Rijswick. Polscy przedsiębiorcy mogli przekonać się o przybierających na sile trendach, w tym m.in. o rosnącej popularności świeżych i mrożonych owoców miękkich, jak i coraz większej potrzebie konsumentów na gotowe do spożycia, pakowane owoce i warzywa w formie prawie-przekąsek.
Wiele uwagi poświęcono także wzrostowi popularności borówki. Temat swój początek miał w prezentacji przedstawicielki Rabobanku, jednakże rozbłysnął w pełnym świetle podczas wystąpienia Dominiki Kozarzewskiej z Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody" Sp. z o.o. Okazuje się, że Lubelskie to borówkowy ogród o powierzchni 1600 ha, który rocznie jest w stanie wyprodukować aż 3000 ton owoców, pozostając przy tym największą ekologiczną farmą borówki w Europie.
Oczywiście nie tylko o borówce była mowa. Swoje pięć minut miała również truskawka i malina, których produkcja w Polsce została przedstawiona w ujęciu agrotechnicznym i ekonomicznym przez dr. inż. Dariusza Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Tuż przed spotkaniami networkingowymi swoje krótkie wystąpienie miał także Jakub Lachowski z Plantalux, który przekonywał, że dzięki inteligentnym lampom LED oraz aplikacji mobilnej producenci owoców miękkich mogą zwiększyć wydajność produkcji oraz ograniczyć koszty nawet o 80 procent.
Zwieńczeniem seminarium biznesowego były spotkania networkingowe. W tej części lubelscy przedsiębiorcy mogli porozmawiać z przedsiębiorcami z Holandii oraz wymienić kontakty sprzyjające wzrostowi przedsiębiorczości regionu. Mamy nadzieję, że wiele rozmów B2B wkrótce zaowocouje nowymi, cennymi dla regionu kontraktami.
Meistgelesen
PRZEDŁUŻAMY NABORY! PRZEDSIĘBIORCO! OGŁASZAMY NABORY NA 2025 ROK
Misja wielosektorowa połączona z udziałem w Wystawie Światowej EXPO OSAKA 2025
Wielosektorowa misja gospodarcza połączona z udziałem w Targach Vietnam EXPO
Lubelskie MŚP na Targach Bett UK w Londynie
Lubelskie zacieśnia współpracę z Azją Centralną
- Veranstaltungen
- Wirtschaftsmissionen
- Wichtig
- Ankündigungen und Ankündigungen
- Projekte
- Innovationen
- Investitionen
- Export