Logo portalu

Przedsiębiorcy z Holandii odwiedzili woj. lubelskie

Przedsiębiorcy z Holandii odwiedzili woj. lubelskie

Przedsiębiorcy z Holandii odwiedzili województwo lubelskie

W dniach 22-24 maja gościliśmy przedsiębiorców reprezentujących sektor przetwórstwa owoców miękkich z Holandii. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie przedsiębiorcy z zagranicy mogli odwiedzić kilka lubelskich firm i sprawdzić, jak "od kuchni" wygląda lubelskie przetwórstwo owoców miękkich.

Program wizyt studyjnych obejmował: LST- Polska Sp. z o.o., Appol sp. z o.o., FruVitaLand Sp. z o. o., Licencjonowane Gospodarstwo Szkółkarskie – Krzewiński, Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce, Agronom Berries, czy też KorabGarden Sp. z o.o.

 

wizyty studyjne holandia lubelskie b2b

 

Lubelskie - Holandia

Po zakończonych wizytach studyjnych 23 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się seminarium biznesowe oraz spotkanie networkingowe. Skład delegacji przedsiębiorców z Holandii zaprezentował przedstawiciel Ambasady Królestwa Niderlandów, Martijin Homan. Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce była współorganizatorem wydarzenia.

 

 

Podczas seminarium biznesowego goście z Holandii mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat potencjału gospodarczego województwa lubelskiego. Krzysztof Buczyński z Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej przekonywał, że nasz region znajduje się nie tylko w korzystnej lokalizacji, ale ma również bezpośrednie połączenie lotnicze z Eindhoven, jak i jest silną oraz zróżnicowaną gospodarką o wieloletniej tradycji przetwórstwa owoców miękkich.

 

Krzysztof Buczyński Biznes Lubelskie

 

Nie zabrakło również akcentu współpracy pomiędzy Polską a Holandią, podczas prezentacji przedstawione bowiem zostały dane dotyczące eksportu i importu za 2016 rok. Okazuje się, że wartość eksportu w 2016 r. wyniosła 8,2 mld EUR, podczas gdy wartość importu wahała się w granicach 6,8 mld USD.

Sektor owoców miękkich dobrze się rozwija

Swój pogląd na sektor owoców miękkich z perspektywy holenderskiego Rabobanku w oparciu o twarde dane przedstawiła Cindy van Rijswick. Polscy przedsiębiorcy mogli przekonać się o przybierających na sile trendach, w tym m.in. o rosnącej popularności świeżych i mrożonych owoców miękkich, jak i coraz większej potrzebie konsumentów na gotowe do spożycia, pakowane owoce i warzywa w formie prawie-przekąsek.

 

B2B Lubelskie Holandia Rabobank

 

Wiele uwagi poświęcono także wzrostowi popularności borówki. Temat swój początek miał w prezentacji przedstawicielki Rabobanku, jednakże rozbłysnął w pełnym świetle podczas wystąpienia Dominiki Kozarzewskiej z Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody" Sp. z o.o. Okazuje się, że Lubelskie to borówkowy ogród o powierzchni 1600 ha, który rocznie jest w stanie wyprodukować aż 3000 ton owoców, pozostając przy tym największą ekologiczną farmą borówki w Europie.

 

Polskie Borówki polish blueberry gropu holandia lubelskie b2b

 

Oczywiście nie tylko o borówce była mowa. Swoje pięć minut miała również truskawka i malina, których produkcja w Polsce została przedstawiona w ujęciu agrotechnicznym i ekonomicznym przez dr. inż. Dariusza Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

b2b holandia lubelskie owoce miekkie

 

Tuż przed spotkaniami networkingowymi swoje krótkie wystąpienie miał także Jakub Lachowski z Plantalux, który przekonywał, że dzięki inteligentnym lampom LED oraz aplikacji mobilnej producenci owoców miękkich mogą zwiększyć wydajność produkcji oraz ograniczyć koszty nawet o 80 procent.

 

Jakub Lachowski Plantalux holandia lubelskie b2b

 

Zwieńczeniem seminarium biznesowego były spotkania networkingowe. W tej części lubelscy przedsiębiorcy mogli porozmawiać z przedsiębiorcami z Holandii oraz wymienić kontakty sprzyjające wzrostowi przedsiębiorczości regionu. Mamy nadzieję, że wiele rozmów B2B wkrótce zaowocouje nowymi, cennymi dla regionu kontraktami.

 

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości