Menu
Instrumenty wsparcia
Instytucje i instrumenty finansowania eksportu
Planując ekspansję na rynki zagraniczne warto skorzystać ze wsparcia ofert polskich instytucji. Pomoc oferowana przez polskie instytucje dotyczy zarówno wsparcia finansowego, jak i wsparcia merytorycznego. Dzięki takim wsparciom oferowanym przez instytucje bezpieczniej jest rozpocząć działalność poza granicami kraju.
Banku Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego, To jest Polski Narodowy Bank Rozwoju/ Jest to wysoce wiarygodna państwowa instytucja finansowa specjalizująca się w obsłudze sektora finansów publicznych.
Zapewnia efektywne ekonomicznie i operacyjnie wsparcie państwowych programów społeczno-gospodarczych oraz samorządowych programów rozwoju regionalnego.
Polski Narodowy Bank Rozwoju specjalizuje się w obsłudze sektora finansów publicznych.
Misją Narodowego Banku Rozwoju jest sprawna i efektywna kosztowo realizacja działań zleconych przez Państwo. Dopełnieniem tego jest rozwój atrakcyjnej oferty działań własnych dla wybranych segmentów rynku, w których bank może wykorzystać swoje naturalne atuty.
Bank Gospodarstwa Krajowego administruje programem DOKE (dopłaty do oprocentowania eksportu), który jest instrumentem wspierania eksportu finansowanego średnio- i długoterminowymi kredytami o stałym oprocentowaniu.
Doke
Program DOKE to system stabilizacji oprocentowania kredytów eksportowych, które mogą być udzielane nabywcom przez banki krajowe, banki zagraniczne lub międzynarodowe organizacje finansowe. Polega na wzajemnym rozliczaniu różnic w oprocentowaniu (dopłat lub nadwyżek) pomiędzy BGK a bankiem udzielającym kredytu eksportowego, z którym została podpisana Umowa DOKE dotycząca obsługiwanej transakcji.
Finansowe wsparcie eksportu
W ramach Rządowego Programu Finansowego Wspierania Eksportu BGK udziela nabywcom zagranicznym (bezpośrednio lub za pośrednictwem banku nabywcy) kredytów na finansowanie kontraktów eksportowych na zakup polskich towarów i usług. Środki z kredytów wypłacane są bezpośrednio krajowym eksporterom, a zagraniczni odbiorcy po dostarczeniu towarów/usług spłacają kredyty.
BGK ubezpiecza z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. kredyty udzielane w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu, dopełniając przy tym wszystkich wymaganych formalności.
Kredyt dla kupującego udzielony przez bank kupującego
Kredyt dla krajów udzielających pomocy za pośrednictwem banku nabywcy (importera) jest przeznaczony na finansowanie zakupu polskich usług i usług inwestycyjnych, zgodnie z umową kontraktów eksportowych zawieranych przez polskich eksporterów z importerami ze 190 na świecie.
Kredyt dla kupującego udzielony bezpośrednio
Kredyt eksportowy dla nabywcy (importera) przeznaczony jest na sfinansowanie zakupu polskich towarów i usług inwestycyjnych w oparciu o kontrakty eksportowe zawierane przez polskich eksporterów. W ramach tego instrumentu Kredytobiorca jest bezpośrednim importerem polskich towarów lub usług. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu jest ubezpieczenie należności z tytułu kredytu w Korporacji Ubezpieczeń Kontraktów Eksportowych S.A. (KUKE)
Korzyści
Uatrakcyjnienie oferty handlowej eksportera poprzez uzupełnienie jej o ofertę finansowania kredytem udzielonym przez BGK.
- Możliwość konkurowania w międzynarodowych przetargach z eksporterami z innych krajów, którzy posiadają instrumenty wsparcia w postaci polis agencji kredytów eksportowych (ECA).
- Bezpieczna realizacja kontraktów na rynkach wysokiego ryzyka.
- Możliwość zdobycia nowych rynków zbytu.
- Możliwość zawierania kontraktów o większej wartości.
- Przeniesienie ryzyka zapłaty za towar na BGK i KUKE SA.
- Otrzymanie zapłaty za towar lub usługę już w trakcie wykonywania umowy lub po dostarczeniu (wykonaniu).
- Poprawa płynności firmy.
- Długi okres spłaty kredytu.
- Obciążenie importera kosztami kredytu.
Więcej informacji: https://www.bgk.pl/?gclid=EAIaIQobChMIm-z_0Pq--wIVnAWiAx3wHgK-EAAYASAAEgLDhfD_BwE
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna KUKE S.A
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) jest firmą ubezpieczającą transakcje handlowe polskich przedsiębiorców.
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA jako jedyna instytucja ubezpieczeniowa w Polsce może pomóc w bezpiecznym handlu na rynkach zagranicznych. Działa na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach eksportu gwarantowanych przez Skarb Państwa i posiada zezwolenie na oferowanie ubezpieczeń należności eksportowych z gwarancjami Skarbu Państwa.
Celem tego ubezpieczenia jest ochrona przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium RP eksportujących krajowe towary i usługi przed szkodami poniesionymi w związku z realizacją kontraktów eksportowych.
Dzięki gwarancjom Skarbu Państwa zapewniamy ochronę należności polskich eksporterów przed tzw. ryzykiem nierynkowym, czyli zarówno ryzykiem politycznym kraju transakcji (rozumianym jako ryzyko zmian związanych z decyzją kraj dłużnika, moratorium płatnicze lub działanie siły wyższej) oraz ryzyko handlowe (brak zapłaty za dostawę towaru lub wykonanie usługi z powodu prawomocnie ogłoszonej niewypłacalności lub zwłoki w regulowaniu zobowiązań przez dłużnika). Ubezpieczenie to może obejmować transakcje kredytu kupieckiego do dwóch lat z wyodrębnioną grupą 30 krajów, m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan.
Oferta Korporacji obejmuje również ubezpieczenia kontraktów średnio i długoterminowych, umożliwiające polskim eksporterom dostarczanie dóbr inwestycyjnych i budowę kompletnych obiektów inwestycyjnych na warunkach kredytowych oraz udzielanie krajowym i zagranicznym instytucjom finansowania realizacji tych projektów z okresem spłaty wynoszącym dwa lub więcej lat.
KUKE S.A. oferuje również produkty uzupełniające – gwarancje ubezpieczeniowe, ubezpieczenia dla przedsiębiorców poszukujących nowych rynków zbytu i dokonujących bezpośrednich inwestycji za granicą.
W zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych finansowanych kredytem na 2 lata i więcej obowiązują minimalne progi stawek ubezpieczenia, ustalone w ramach Konsensusu OECD. W przypadku ubezpieczenia kontraktów eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa z okresem kredytowania krótszym niż 2 lata od ryzyka nierynkowego Korporacja zobowiązana jest do stosowania stawek obliczonych na podstawie zasad określonych przez Komitet ds. Polityki Ubezpieczeń Eksportowych .
Ubezpieczenie eksportowej sprzedaży towarów i usług obejmuje sprzedaż związaną ze świadczeniem usług eksportu towarów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym na terytorium Unii Europejskiej.
Więcej na: www.kuke.com.pl
Źródło: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych
Regionalne Instytucje Finansujące
Regionalne Instytucje Finansujące (RIF) są regionalnymi partnerami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, współpracującymi przy realizacji programów skierowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Podstawowe funkcje RIF:
- udzielanie informacji o dostępnych programach grantowych i warunkach uczestnictwa
- administrowanie realizowanymi programami
- współpraca z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie monitoringu merytorycznego i finansowego realizowanych programów
- przygotowywanie raportów merytorycznych i finansowych
- prowadzenie bazy danych uczestników programu
województwo lubelskie
Nazwa RIF: Lubelska Fundacja Rozwoju
ul. Rynek 7
20-111 Lublin
tel. 81 528-53-02
fax. 81 528-53-04
20-111 Lublin
tel. 81 528-53-02
fax. 81 528-53-04
ul. Wallenroda 4C
20-607 Lublin
tel. 81 528-43-01
fax. 81 528-43-02