Bogdanka zmienia cel produkcyjny
Bogdanka obniżyła cel produkcyjny na 2023 rok do około 7 mln ton węgla handlowego - poinformowała spółka w komunikacie. Wcześniej zakładała, że w tym roku jej produkcja węgla handlowego wyniesie około 8,3 mln ton.
Decyzję o obniżeniu celu produkcyjnego zarząd Bogdanki tłumaczy zmniejszeniem zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea o ok. 1,05 mln ton +/- 15 proc. w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok wolumenów.Dodatkowo w pierwszym półroczu produkcja węgla kamiennego w Bogdance wyniosła 3,27 mln ton i była pod presją zdarzeń geologicznych, które miały miejsce pod koniec 2022 r. i w trakcie pierwszego półrocza 2023 r.
Bogdanka poinformowała, że aktualizacja celu produkcyjnego do około 7 mln ton węgla handlowego ma na celu optymalizację działalności operacyjnej spółki, tj. redukcję ryzyk wynikających z konieczności znacznego przyspieszenia prowadzenia eksploatacji w sytuacji rynkowej, która nie daje gwarancji zbytu wyprodukowanego węgla handlowego. W opublikowanej w połowie maja nowej strategii na lata 2023-2030 zakładano, że średni poziom produkcji węgla w Bogdance w latach 2023-2025 wyniesie ok. 9,1 mln ton, a w latach 2026-2030 ok. 10,1 mln ton.
Działająca w Lubelskim Zagłębiu Węglowym Bogdanka, ze względu na dość korzystne warunki geologiczne, jest uważana za najlepszą polską kopalnię węgla kamiennego. Największym akcjonariuszem LW Bogdanka jest Enea (około 64,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki). W czerwcu 2022 Skarb Państwa zawarł z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia od spółki wszystkich należących do niej akcji Bogdanki.
W 2001 roku, Bogdanka otrzymała tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, przyznawany wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami.