Logo portalu

Polsko - Wschodnia Konferencja PUIG Lub-Invest - relacja

Polsko - Wschodnia Konferencja PUIG Lub-Invest - relacja

 

W dniach 08-09.06.2017 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się ważne wydarzenie gospodarcze - Polsko-Wschodnia Konferencja PUIG Lub-Invest – organizowana  po raz drugi przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą wspólnie z Urzędem Miasta Lublin oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. 


Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat zaciśnienia wielostronnej polsko-wschodniej współpracy gospodarczej. Ze względu na tematykę, jak i znakomite grono specjalistów, wydarzenie cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony uczestników. II edycja Polsko-Wschodniej Konferencji PUIG Lub-Invest  nosiła międzynarodowy charakter, a wśród jej gości znaleźli się reprezentanci z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Uzbekistanu i Azerbejdżanu. W ich gronie byli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, światu biznesu, mediów i kultury z krajów reprezentujących region Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili między innymi: Wiceminister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Vasyl Polujko, Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce  dr. Marzenna Guz-Vetter oraz reprezentujący Ministerstwa Rozwoju RP Radca Ministra Krzysztof Siwek, a także Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. 

Konferencję zainaugurowali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. 
Program konferencji został skonstruowany na bazie dwóch segmentów tematycznych, z których jeden przeznaczony był dla polskich uczestników pod hasłem: „Kierunek Wschód – szanse, możliwości i współpraca” (obejmujący zagadnienia handlowe, eksportowe, inwestycyjne), drugi zaś pod tytułem: „Polska – atrakcyjnym partnerem dla kontrahentów i inwestorów ze wschodu” był adresowany dla uczestników z zagranicy. Szczególną uwagę prelegenci poświęcili analizie możliwości inwestycyjnych na terytorium RP, uwarunkowań prawno-podatkowych związanym z rejestracją działalności na rynku polskim i UE, certyfikacji towarów oraz ofert specjalnych stref ekonomicznych.  

 

 

 

W drugim dniu wydarzenia – 9 czerwca 2017 r. – odbyła się sesja wyjazdowa, mająca na celu zapoznanie uczestników Konferencji z osiągnięciami gospodarczymi Lublinа i Lubelszczyzny, do podstrefy Lublin SSE Euro-Park Mielec, gdzie zainteresowani mogli zapoznać się z dorobkiem firm „Bio-Maxima” i „Aliplast”. 

Polsko-Wschodnia Konferencja PUIG Lub-Invest na trwale wpisała się w coroczny kalendarz wydarzeń gospodarczych łączących Polskę z jej wschodnimi sąsiadami, a jej niezmiennym celem pozostaje budowanie wszechstronnego dialogu, wymiana doświadczeń oraz zacieśnienie bezpośrednich kontaktów środowiska gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej. 

 

 

Z uwagi na fakt, iż w bieżącym roku przypada jubileusz 700-lecia Lublina, tegoroczna Konferencja poświęcona była między innymi Lublinowi i Lubelszczyźnie oraz ich szerokiej ofercie dla kontrahentów i inwestorów z sąsiednich krajów. 


Ofertę miasta Lublina i Województwa Lubelskiego dla inwestorów z krajów Europy Wschodniej przedstawił Artur Habza – Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Michał Furmanek – Brand Manager Marki Gospodarczej z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin oraz Paweł Prokop – Prezes Fundacji Inicjatyw Menadżerskich, Dyrektor Przedstawicielstwa PUIG w Lublinie.  Prelegenci podkreślali unikalne doświadczenia Lublina  i Lubelszczyzny jako regionu szczególnie przyjaznego inwestorom zagranicznym z uwagi na świetną infrastrukturę regionu, rozbudowane zaplecze naukowe, osiągniecia w branżach IT, w przemysłach maszynowym, motoryzacyjnym, spożywczym, lotniczym etc. 

 

 

 

W gronie prelegentów nie zabrakło reprezentantów najbardziej zaangażowanych we współpracy międzynarodowej polskich instytucji – Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. przedstawionego przez Zbigniewa Głuchowskiego, Powszechnej Kasy Oszczędnościowej BP reprezentowanej przez Roberta Zmiejkę  oraz Kredobanku – przez Sergija Szejkię.   

Ze strony uczestników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej swoje prezentacje przedstawili Prezydent Miasta Mykolaiva Oleksandr Senkiewych, Roman Matys z Państwowej Administracji Obwodu Lwowskiego, Dmytro Januszewski z Agencji Promocji Inwestycji „InvestInRivne”, RadcaMinister Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Volodymyr Bachynsky, Doradca Przewodniczącego Obwodowej Administracji Miasta Sumy Igor Korotycz, Prezydent Miasta Konotop Artem Semenichin, Doradca Prezesa ds. eurointegracji Kolei Ukraińskich Tomasz Majka,  Irena Remez z Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji przy Ministerstwie Gospodarki Republiki Białoruś, Sekretarz ds. ekonomicznych Ambasady Mołdawii w Warszawie Vladislav Nastas, Gheorghe Arpentina z Narodowej Biura ds. Winorośli i Wina, Attache Ambasady Uzbekistanu w RP  Marów Karimow.  

W ostatnich latach we wzajemnych relacjach polsko-wschodnich coraz cześciej pojawia się tematyka związana ze start-up’ami jako formami współpracy gospodarczej, dającymi możliwość rozpoczynającym swój biznes, zaistnieć na rynku przy wsparciu, proponowanym przez inne firmy lub oddzielnych przedsiębiorców. Z uwagi na aktualność tej problematyki w ramach konferencji odbyła się prezentacja Pana Macieja Manieckiego, wieloletniego praktyka biznesu i założyciela klikunastu startup’ów i repzrezentów dwóch z nich – Nex Bio i Blue Fox.   
Niemniej ważnym tematem pozostaje problematyka legalnej migracji ekonomicznej i edukacyjnej obywateli Ukrainy i innych krajów regionu do Polski, budząca szczególne zainteresowanie z uwagi na nowelizacje przepisów regulujących tę kwestię. Problematykę dostępu do polskiego  rynku pracy omówił Pan Mairusz Dolata, Prezes Zarządu „IPF Group”, któremu wtórował ze strony ukraińskiej Vasyl Voskoboynyk, Prezes Stowarzyszenia Ukraińskich Agencji Pośrednictwa Pracy.  

 

 

Z uwagi na fakt, iż relacje gospodarcze to nie tylko największe ośrodki miejskie, ale również te pomniejsze, walory inwestycyjne Płocka przedstawiła Pani Aneta Pomianowska-Molak, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej miasta Płock. 
Uczestnicy Konferencji podkreślali, iż z uwagi na aktualność zaprezentowanej w ramach wydarzenia tematyki oraz dynamicznie zmieniających się uwarunkowań gospodarczych i geopolitycznych, istnieje potrzeba cyklicznego charakteru przedsięwzięcia w latach kolejnych.  

 
Po wyczerpującej części merytorycznej uczestnicy mieli możliwość przedłużenia dialogów  w nieformalnej atmosferze na specjalnej gali wieczornej, która odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Galę uświetnił recital znanych ukraińskich artystów Lidii Futorskiej i  Andrija Horovtsa, brawurowo wykonujących na skrzypcach i akardeonie ponadczasowe kompozycje Staussa, Piacolli oraz Skoryka.

您在尋找投資用地嗎?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości