Puławy - inwestycje. Biznes Lubelskie w regionie
Puławy to znane na Lubelszczyźnie centrum myśli naukowej, badań i wyspecjalizowanych technologii.
Głównym czynnikiem wspierającym rozwój działalności gospodarczej oraz współpracę nauki z biznesem jest tu Puławski Park Naukowo -Technologiczny, który powstał w związku z potrzebą rozwoju wielkiego potencjału tkwiącego w specyfice regionu Puław, zwłaszcza w kontekście wykształconych i kreatywnych pracowników. Na terenie parku funkcjonują: Inkubator Technologiczny, Centrum Przedsiębiorczości oraz Centrum Technologiczne. Odbywa się tu również szereg inicjatyw i imprez okołobiznesowych np. Forum Gospodarcze czy Dni Innowacji.
Potencjalni inwestorzy mają do dyspozycji nowoczesną przestrzeń biurową, usługową, produkcyjną i laboratoryjną wraz z zapleczem szkoleniowo-konferencyjnym. Można tu realizować innowacyjne przedsięwzięcia, oparte na nauce i nowoczesnych technologiach. Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na otworzenie działalności na terenie Parku Technologicznego, miasto oferuje sporo udogodnień w wymiarze podatkowym. Wszystko dzięki temu, że zarówno park, jak i uzbrojone tereny inwestycyjne przy ulicy Komunalnej w Puławach zostały objęte specjalną strefą ekonomiczną.
Ponadto Rada Miasta Puławy zdecydowała się także na podjęcie uchwał zwalniających inwestorów z podatku od nieruchomości. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest realizacja nowej inwestycji i utworzenie miejsc pracy.
Puławy: miasto działalności badawczej
Puławy są ważnym i silnym ośrodkiem szeroko pojętej działalności badawczej, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Działalność realizuje tu pięć instytutów naukowo-badawczych:
- Instytut Nowych Syntez Chemicznych,
- Instytut Ogrodnictwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach.
- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,
- Państwowy Instytut Weterynaryjny,
- Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie
Niewątpliwie biznesową wizytówką regionu jest Grupa Azoty Puławy, która jest największym puławskim pracodawcą. Ten wyspecjalizowany zakład wielkiej syntezy chemicznej jest obecny ze swoimi produktami na rynkach światowych, a jednocześnie angażuje się w poprawę warunków życia puławian, wspierając lokalne przedsięwzięcia w licznych programach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Priorytetem władz samorządowych Puław jest zapewnienie najlepszych warunków do życia i rozwoju mieszkańców, stąd w podejmowanych działaniach znajduje się wiele przedsięwzięć, mających na celu rewitalizację przestrzeni miejskiej oraz poprawę infrastruktury. Znaczna część budżetu miasta przeznaczana jest na przebudowę i rozbudowę sieci dróg, ścieżek rowerowych, zagospodarowanie placów miejskich, modernizację i termomodernizację budynków oraz modernizację zaplecza sportowego.
Najważniejsze inwestycje ostatnich lat to m.in. utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego i przygotowanie terenów inwestycyjnych, przebudowa nabrzeża Wisły i budowa Mariny Puławy, przebudowa stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach wraz z obiektami towarzyszącymi tj. budowa kompleksu basenów z aquaparkiem, nowoczesnej bazy hotelowej, kortów tenisowych, lodowiska.
W toku jest również kompleksowa przebudowa Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Kolejnym etapem będzie utworzenie Mediateki. Największą inwestycją, której realizacja rozpocznie się w 2018 roku jest budowa hali widowiskowo-sportowej. Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w wysokości 17 milionów złotych.
Więcej informacji o inwestycjach i potencjale gospodarczym znaleźć można na oficjalnym portalu urzędu miasta: www.pulawy.eu.
Szukasz terenu inwestycyjnego w Puławach lub okolicach?
Sprawdź aktualne ogłoszenia: mapa.invest.lubelskie.pl.