菜單
Branża rolno-spożywcza
Sektor rolno-spożywczy
Wysoka specjalizacja województwa lubelskiego w uprawach owoców i warzyw, obecność najlepszych jednostek naukowych MNiSW działających na rzecz sektora spożywczego i żywność wysokiej jakości będąca kluczową inteligentną specjalizacją województwa, dają solidne podstawy dla dalszego rozwoju działalności eksportowej branży.
Sytuacja obecnie
Obecnie na świecie żyje ponad 8 mld ludzi. Co roku ta liczba powiększa się o około 80 milionów, a według szacunków ONZ w 2050 roku powinna przekroczyć 9 mld. Przyrost demograficzny oraz bardzo istotne zmiany w strukturze demograficznej wielu krajów (spowodowane na przykład postępem medycyny), takie jak zwiększenie długości życia czy poprawa przeżywalności niemowląt, prowadzą do istotnego wzrostu zapotrzebowania na żywność. Przewiduje się także istotne zwiększenie zapotrzebowania na żywność wysokiej jakości – jest to związane z bogaceniem się społeczeństw w krajach rozwijających się.
Sektor spożywczy jest jedną z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. 44,1 % produkcji sektora jest eksportowane za granicę (wg. Eurostat.), a jego wartość w 2021 r. wyniosła 170,8 mld zł. Mocnymi stronami polskiego sektora spożywczego są w szczególności: wieloletnia tradycja, produkty wysokiej jakości, wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty pracy i produkcji a także dobrze rozwinięta sieć dostawców.
Polska jest wiodącym producentem owoców (jabłka, maliny, czarne porzeczki i borówki), mięsa (drób i wieprzowina), przetworów mlecznych oraz pieczarek. W kraju największy przychód z eksportu w 2021 r. generowały takie produkty jak: mięso i podroby z drobiu, pieczywo, wyroby czekoladowe, karmy i pasze dla zwierząt, mięso wołowe, ryby wędzone, suszone i solone, sery i twarogi, pszenica, mięso wieprzowe, soki owocowo-warzywne, wody mineralne, a także papierosy i inne wyroby tytoniowe.
Lubelskie
Powierzchnia upraw warzyw gruntowych ogółem w województwie lubelskim w 2019 r. wyniosła 15,9 tys. ha. Zebrano 410,2 tys. t warzyw. Największy udział w zbiorach w 2019 r. stanowiły marchew jadalna (21,9%) oraz kapusta (12,6%). Z krzewów i plantacji jagodowych w 2019 r. zebrano 174 tys. t owoców, co stanowiło 36,5% produkcji krajowej i tym samym województwo lubelskie uplasowało się na 1. miejscu w kraju. Na 2. miejscu znalazło się województwo mazowieckie z udziałem 21%.Województwo lubelskie jest największym w Polsce producentem m.in. malin (77% krajowej produkcji), porzeczek ogółem (46%), agrestu (40%) oraz leszczyny (38%). Tutaj produkuje się też najwięcej w kraju roślin bobowatych jadalnych (60,2 tys. t), głównie fasoli i grochu. Stąd pochodzi aż 43,6% krajowych zbiorów tych roślin.
Struktura wymiany handlowej branży rolno-spożywczej województwa lubelskiego jest stała i dominują w niej kraje europejskie. Największym odbiorcą towarów rolno-spożywczych z województwa lubelskiego są Niemcy, które utrzymują tę pozycję od kilku lat z podobnym udziałem tych produktów w całym imporcie z województwa. W ostatnich latach lubelscy producenci, głównie dzięki swojemu położeniu oraz dobrej jakości produktom, umocnili swoją obecność szczególnie na rynkach brytyjskim, ukraińskim i holenderskim.
Eksport branży przetwórstwa rolno-spożywczego województwa lubelskiego rośnie stabilnie. Wzrost osiągnięty w ostatnich analizowanych latach może sugerować (wzrost o 18 % w 2021 i w 2020 w porównaniu do roku poprzedniego), iż lokalni przedsiębiorcy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego coraz lepiej radzą sobie na rynku międzynarodowym.
Biorąc pod uwagę istotny udział województwa lubelskiego w produkcji mleka w Polsce oraz niskie koszty pracy w tym regionie, rozwój branży mleczarskiej ma duży potencjał.
Bardzo dobre warunki glebowe w województwie lubelskim sprzyjają uprawie szczególnie wymagających roślin, w tym buraków cukrowych. Ponadto wysoka jakość gleb obniża koszty związane z nawadnianiem i nawożeniem upraw. Dzięki temu województwo lubelskie charakteryzuje się wysokim potencjałem do rozwoju sektora cukrowniczego.
Szanse lubelskiego
Jednym z istotniejszych rynków w branży spożywczej jest rynek towarów ekologicznych. Rynek ten charakteryzuje się stabilnym wzrostem. Wielkość europejskiego rynku ekologicznego oraz jego dynamiczny wzrost stanowi wyzwanie dla potencjału eksportowego polskiego rolnictwa ekologicznego województwa lubelskiego.
Żywność ekologiczna jest dużą szansą dla rozwoju branży spożywczej regionu lubelskiego i ekspansji jej produktów na zagraniczne rynki. Rosnąca świadomość konsumentów odnośnie do zdrowego trybu życia, w tym zdrowej diety, a także procesu produkcji powoduje wzrost zapotrzebowania na naturalne i ekologiczne produkty – to w połączeniu z wizerunkiem Lubelszczyzny jako regionu dziewiczej natury daje możliwość rozwoju marek odwołujących się do zdrowego żywienia. Potwierdza to rosnąca liczba gospodarstw ekologicznych.