Logo portalu

Przedsiębiorcy z Wietnamu odwiedzili województwo lubelskie

Przedsiębiorcy z Wietnamu odwiedzili województwo lubelskie

Przedsiębiorcy z Wietnamu odwiedzili województwo lubelskie

W Lublinie w dniach 17-18 kwietnia gościliśmy delegację przedsiębiorców i administracji z prowincji Ha Tinh z Wietnamu. Program wizyty Wietnamu obejmował seminarium, spotkania B2B oraz wizyty studyjne, które odbyły się dzień później.

Gości oficjalnie przywitał marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, który wyraził nadzieję, że zarówno strona polska, jak i wietnamska ze spotkania wyniesie nić współpracy, która doprowadzi do wymiany eksportu i importu w obydwu kierunkach.

 

Sławomir Sosnowski wizyta gospodarcza Wietnam Lubelskie Lublin

 

Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego

Umowa o wolnym handlu pomiędzy państwami Unii Europejskiej a Wietnamem daje nam możliwości, byśmy mogli wspólnie pracować i rozwijać nasze gospodarki. Gratuluje Państwu tego tempa wzrostu PKB - jest to swego rodzaju bodziec, który mobilizuje nas, byśmy też przyśpieszali. Mamy doświadczenia jako województwo, jeżeli chodzi o rynki Dalekiego Wschodu. Niedługo podpiszemy umowę z prowincją Henan w Chinach. Wielu eksporterow z naszego regionu z sukcesem sięga po tamtejsze rynki. Mam nadzieję, że przedstawiciele z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego z Biznes Lubelskie pokażą Państwu to, co mamy najlepszego i mam nadzieję, że w tej ofercie będziemy mogli znaleźć miejsce na naszą wzajemną współpracę. 

Chwilę po nim głos zabrał Nguyen Dinh Tinh – Head of Organization Department, Ha Tinh province's people's council, który oficjalnie przedstawił uczestników delegacji z Wietnamu. Następnie przyszedł czas na przybliżenie specyfiki kultury wietnamskiej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru etykiety biznesu we współczesnym Wietnamie. Prezentacji dokonał prof. Nguyen Chi Thuat z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Nguyen Chi Thuat UAM Poznań

 

prof. Nguyen Chi Thuat, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wietnamczycy darzą szczególną sympatią Polaków. Wiedzą dużo na temat Polski, dzięki temu, że Polacy byli sojusznikami Francuzów, którzy byli obecni w Wietnamie, oczywiście w innej roli. W czasie II wojny Polacy bardzo dużo pomagali Wietnamczykom, nawet jak była ewakuacja Południa, to właśnie okrętem Kilińskiego. Akcent Polski w Wietnamie jest bardzo wyraźny, ponieważ do tej pory jeszcze pamiętamy o pomocy Polaków przy budowie zakładów, czy fabryk, począwszy od cukrowni, a na stoczni w zatoce Hạ Long skończywszy, która ma duży wkład w gospodarce Wietnamu.

Oprócz tego prof. przybliżył etykietę biznesu we współczesnym Wietnamie.

Co warto wiedzieć prowadząc biznes w Wietnamie?

20 porad, jak prowadzić działania biznesowe w Wietnamie prosto od prof. Nguyen Chi Thuat

  1. Podawanie i odbieranie wizytówki odbywa się przy użyciu dwóch rąk oraz z uwzględnieniem pozycji  w hierarchii
  2. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
  3. Niezmiernie ważną rolę odgrywają znajomości (quan hệ)
  4. Na spotkania nieformalne należy przeznaczyć sporo czasu, przynoszą one jednak wymierne korzyści
  5. Propozycja herbaty jest rytualną formą gościnności, której nie powinno się lekceważyć
  6. Wietnamczycy zanim przystąpią do negocjacji biznesowych często rozpoczynają rozmowę od pytań związanych z życiem prywatnym i rodzinnym rozmówcz
  7. Uśmiech nie zawsze oznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem, a rozmówca jest zadowolony w obrotu sprawy
  8. Złość i zdenerwowanie są oznaką słabości i traktowane są jako nietakt. Nie należy pokazywać emocji!!!
  9. Zwrot „no problem” należy traktować z przymrużeniem oka i nie przywiązywać do niego zbyt dużej wagi
  10. Dobry tłumacz to podstawa negocjacji
  11. Pojęcie hurtowni jest nieznane
  12. Cena zależna jest od pochodzenia
  13. Szacunek odgrywa rolę pierwszoplanową
  14. Spotkania biznesowe odbywają się zwykle w godzinach przedpołudniowych
  15. Podczas jakichkolwiek spotkań należy wystrzegać się tematów politycznych i religijnych
  16. Wywyższanie się jest drogą do porażki
  17. Czas jest pojęciem względnym
  18. Ze wszystkim należy poczekać na właściwy moment
  19. Uległość i usłużność wobec kobiet może być oznaką słabości. Rola płci jest ściśle określona
  20. Znajomość lokalnych zwyczajów otwiera wiele drzwi

 

 

Wietnam a województwo lubelskie

Po części wietnamskiej przyszedł czas na przedstawienie potencjału gospodarczego Województwa Lubelskiego. Jak się okazuje nasz region ma wiele do zaoferowania. Ciekawie prezentuje się zestawienie eksportu i importu pomiędzy województwem a Wietnamem.

 

Aleksander Czechowski ekspert Pro Eksport

 

Aleksander Czechowski, Biznes Lubelskie, Ekspert "Pro-Eksport"

Podobnie jak w skali kraju eksportujemy zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty chemiczne i urządzenia mechaniczne. Kupujemy z Wietnamu tekstylia, tworzywa sztuczne (głównie kauczuk), urządzenia mechaniczne i elektryczne. Cieszy nas fakt, że Wietnam został uznany przez Ministerstwo Rozwoju za jeden z kierunków perspektywicznych dla polskiego eksportu. Wiąże się to z formami bezpośredniego wsparcia dla polskich przedsiębiorców chcących wystawiać się na imprezach targowych w Wietnamie.

 

 

Po zakończonych prezentacjach i krótkiej przerwie kawowej uczestnicy udali się na spotkania B2B. Następnego dnia goście udali się na zwiedzanie do lokalnych lubelskich firm, w tym do URSUS-a oraz fabryki cukierków Pszczółka. Delegacja zagościła również w Zamościu o czym przeczytać można na stronie miasta.

 

B2B Wietnam Lubelskie

 

Lubelskie firmy zainteresowane współpracą

Okazuje się, że hitem eksportowym są produkty pochodzenia zwierzęcego i mięso mrożone, dlatego największy potencjał we współpracy ma branża rolno-spożywcza z województwa lubelskiego. Ponadto nasz region jest sporym eksporterem produktów chemicznych oraz urządzeń do rejestracji i odsłuchu dźwięku. Jak pokazują statystyki, w 2016 r. wartość eksportu do Wietnamu wynosiła ok. 9 mln zł.

Jesteś zainteresowany współpracą z przedsiębiorcami z Wietnamu?

Osoby zainteresowane kontaktem B2B z przedsiębiorcami z Wietnamu mogą uzyskać szczegółowe informacje od Pani Marty Smulkowskiej-Marek: marta.smulkowska@lubelskie.pl.

Are you looking for a land for investment?

High-value investment areas with precise information on the real estate