Logo portalu

To jedyny taki ośrodek toksykologiczny w makroregionie

To jedyny taki ośrodek toksykologiczny w makroregionie

Sektor ochrony zdrowia to inwestycja, która ma także wielki wpływ na gospodarkę. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski uroczyście otworzyli budynek G, w którym funkcjonuje Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny. To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe.

Obiekt został zmodernizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) w projekcie pn. „Zwiększenie efektywności funkcjonowania Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie poprzez modernizację, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz jego wymianę”. Całkowita wartość projektu to 18,6 mln zł, z czego blisko 18,4 mln zł (99% wydatków kwalifikowalnych) to wsparcie z Funduszy Europejskich.

Inwestycja, którą otwieramy, to dowód na to, że konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo trzeba nam pamiętać, że jesteśmy regionem rolniczym podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Świadczenia zdrowotne na europejskim poziomie

W wyniku modernizacji Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny zmienił swoją lokalizację w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Do tej pory znajdował się na V piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiadował z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami. Teraz będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku G o powierzchni użytkowej 3,2 tys. m2.

Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnychmówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Ponadto oddział prowadzi całodobową informację toksykologiczną telefoniczną, zarówno dla innych szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, jak i dla osób prywatnych, co znacznie poprawia dostęp do specjalistycznej opieki i redukuje koszty systemowe ponoszone na ochronę zdrowia w tym zakresie. Z informacji, konsultacji i wsparcia leczniczego korzystają wszystkie szpitale i SOR-y makroregionu, w tym Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Korzyści dla regionu

Znajdujący się w strukturach szpitala Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny to jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą korzystać z opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a personel szpitala pracować w funkcjonalnych i nowoczesnych pomieszczeniach. Szacuje się, że z usług Oddziału skorzysta rocznie 1800 osób.

 

Are you looking for a land for investment?

High-value investment areas with precise information on the real estate