Menu
Zachęty inwestycyjne
Inwestorzy, którzy rozważają realizację projektów biznesowych w Polsce, mogą ubiegać się o pomoc publiczną. W ramach pomocy publicznej i pomocy de minimis przedsiębiorstwom oferowane są różnego rodzaju zachęty inwestycyjne. Do najważniejszych zachęt inwestycyjnych w formie pomocy publicznej w Polsce należą:
- Zwolnienie z podatku dochodowego w Specjalnych Strefach Ekonomicznych - Ustawą z dnia 10 maja 2018 roku (Dz. U.2020 poz. 1752 z późn. zm) znowelizowano instrument zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) dla przedsiębiorców będący jedną z form regionalnej pomocy publicznej. Nowa ustawa umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych. Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy maksymalnie do końca 2026 roku. https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji
- Granty rządowe dla inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki - przyznawane są na podstawie Programu Wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020 przyjętego przez Radę Ministrów 5 lipca 2011 r. (znowelizowanego 1 października 2019 r.). Program przewiduje wsparcie inwestycji z dwóch tytułów, wsparcie z tytułu kosztów tworzenia nowych miejsc pracy (grant na zatrudnienie) oraz wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji (grant inwestycyjny). https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/granty_rzadowe#
- Zwolnienie z podatku od nieruchomości, udzielane na podstawie uchwał poszczególnych rad gmin - jest jedną z podstawowych zachęt inwestycyjnych dostępnych dla przedsiębiorców. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej U.p.o.l) przyznaje radom gmin uprawnienia w zakresie kształtowania stawek podatkowych i ustanawiania przedmiotowych zwolnień od przewidzianych w niej podatków i opłat. Podstawowe znaczenie dla przedsiębiorców ma zwolnienie z podatku od nieruchomości.
- Granty przyznawane z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
- Inne zachęty (granty, pożyczki na preferencyjnych warunkach, dotacje na tworzenie miejsc pracy).
Ulgi podatkowe oraz zachęty oferowane inwestorom muszą być zgodne z polskim prawodawstwem regulującym zasady udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom. Możliwe jest łączenie różnych form pomocy publicznej, jednakże suma ulg podatkowych lub dotacji finansowych udzielanych przedsiębiorcy nie może przekroczyć dopuszczalnej sumy regionalnej pomocy publicznej.
Na kwotę udzielanej pomocy wpływa także regionalna intensywność, czyli maksymalny odsetek kosztów projektu, które mogą zostać pokryte w ramach pomocy.
Wskaźnik intensywności pomocy regionalnej dla województwa lubelskiego w latach 2022–2027 wynosi 50%.
Przedsiębiorstwa działające w województwie lubelskim mogą korzystać z pomocy publicznej, która dzieli się na trzy główne kategorie:
- regionalną,
- sektorową
- horyzontalną.
Pomoc regionalna
Najważniejszą formę pomocy regionalnej stanowi pomoc inwestycyjna, która przyznawana jest w przypadku realizacji inwestycji początkowych. Polegają one na zakupie rzeczowych aktywów trwałych (grunty, budynki, urządzenia i maszyny) oraz niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, wiedza techniczna, know-how), które są związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub jego rozbudową, zróżnicowaniem produkcji w firmie czy istotnym przekształceniem procesu produkcyjnego. Wartość pomocy jest uzależniona od wysokości wydatków inwestycyjnych i wyznaczana w oparciu o jedno z dwóch kryteriów:
- nakładów przeznaczonych na realizację inwestycji,
- kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w wyniku dokonania inwestycji poniesionych w okresie dwóch lat.
Na kwotę udzielanej pomocy wpływa także regionalna intensywność, czyli maksymalny odsetek kosztów projektu, które mogą zostać pokryte w ramach pomocy. W perspektywie 2022-2027 wskaźnik intensywności w województwie lubelskim wynosi 50%. - jest to najwyższa wartość wśród wszystkich regionów w Polsce.
Ze względu na przynależność przedsiębiorstwa do określonej branży przyznawana jest pomoc sektorowa. Dotyczy ona głównie firm prowadzących działalność w ramach tzw. sektorów wrażliwych, których sytuację na rynku można określić jako trudną. Do tej grupy należą: budownictwo okrętowe, żegluga morska, górnictwo węgla, hutnictwo żelaza i stali, przemysł włókien sztucznych, przemysł motoryzacyjny oraz rolnictwo i rybołówstwo. Wsparcie udzielane jest w celu skutecznego rozwiązywania problemów długofalowych, często polega na obniżeniu zdolności produkcyjnych i wielkości produkcji w przedsiębiorstwie lub pokryciu kosztów likwidacji działalności.
W odróżnieniu od dwóch poprzednich rodzajów pomocy, pomoc horyzontalna nie jest związana z lokalizacją przedsiębiorstwa w danym regionie ani jego przynależnością do konkretnego sektora. Ten rodzaj pomocy nastawiony jest na realizację określonych celów przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu. W perspektywie 2022-2027 można wyróżnić kilka rodzajów pomocy, których dokładne warunki przyznawania określają dokumenty unijne i krajowe:
- pomoc na restrukturyzację – udzielana firmom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej i posiadającym opracowany plan restrukturyzacji, który ma na celu ponowne uzyskanie pozycji konkurencyjnej na rynku,
- pomoc na ratowanie – udzielana podmiotom na czas opracowywania planu restrukturyzacji lub prowadzenia działań skutkujących likwidacją działalności,
- pomoc na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – inwestycyjna, na zatrudnienie, na rzecz małych przedsiębiorstw nowo utworzonych przez kobiety, na usługi doradcze oraz udział w targach,
- pomoc na zatrudnienie – udzielana w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i rekrutacji osób niepełnosprawnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji,
- pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną – na projekty badawczo-rozwojowe, działalność innowacyjną, techniczne studia wykonalności, pokrycie kosztów praw własności przemysłowej w sektorze MSP, usługi doradcze i wsparcia w zakresie innowacji, tymczasowe zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach,
- pomoc na szkolenia – ogólne lub specjalistyczne szkolenia obecnych lub przyszłych pracowników przedsiębiorstw,
- pomoc na ochronę środowiska – przyznawana inwestycjom przyczyniającym się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, oszczędności energii lub rekultywacji powierzchni ziemi.
Rodzajem wsparcia stosowanym w wielu programach pomocowych jest pomoc de minimis. Przepisy ustalają wartość pomocy przekazaną w ciągu trzech lat jednemu podmiotowi gospodarczemu na 200 tys. euro, a prowadzącemu działalność w sektorze transportu drogowego – na 100 tys. euro. Wsparcie może przybierać różne formy np. zwolnienia z podatku od nieruchomości, pokrycia części kosztów inwestycji, pożyczek i poręczeń kredytowych dla firm z sektora MSP, finansowania projektów promocji przedsiębiorstw, dotacji na rozwój technologiczny i innowacyjny.