Menu
Kultura
Lubelskie to region przenikania kultur, miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością
Festiwale, jarmarki, kiermasze, imprezy kulinarne – oferta wydarzeń kulturalnych na Lubelszczyźnie jest bardzo bogata i wszechstronna. Najbardziej znane w Polsce to: Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztukmistrzów, Europejski Festwial Smaku, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” czy Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Każdy wybierze coś dla siebie.
Atrakcyjną ofertę teatralną gwarantuje kilkanaście teatrów, w tym: Teatr im. J. Osterwy, Teatr Muzyczny oraz Teatr im. Ch. Andersena, Teatr Stary, a także teatry alternatywne: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Scena Plastyczna KUL, Teatr Provisorium czy Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Lublin jest gospodarzem imprez teatralnych - Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne i Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca.
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie to najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej. Filharmonicy dają koncerty i recitale zarówno na własnej scenie w Lublinie, jak i w plenerze nałęczowskiego Parku Zdrojowego i tamtejszego Pałacu Małachowskich.
Koniecznie należy również odwiedzić nowe miejsce na mapie kulturalnej Lublina Centrum Spotkania Kultur, miejsce o niebanalnej historii oferujące szereg wydarzeń z dziedziny teatru, sztuki, filmu, literatury i muzyki. Nowe oblicze zyskał również dawny budynek klasztoru powizytkowskiego. Na swoje miejsce powróciły Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego. Klasztor stał się także siedzibą dla Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Działają tam twórcy teatru, tańca, sztuk performatywnych i wizualnych, prowadzona jest działalność edukacyjna, kino, kawiarnia i księgarnia.
Jesteśmy jednym z najzasobniejszych w kraju regionów pod względem liczby obiektów i zespołów zabytkowych. Osobliwością na skalę europejską są pochodzące z II-IV w., cmentarzyska Gotów, odkryte na terenie gminy Hrubieszów, oraz podziemia kredowe w Chełmie. Wiele jest dawnych magnackich zamków i pałaców, ziemiańskich rezydencji, szlacheckich dworów, wśród których najpopularniejszym w Polsce jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W regionie występują też liczne zabytki architektury sakralnej, z najbardziej znaną gotycka Kaplicą Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie.
Ważną częścią dorobku kulturalnego Lubelszczyzny są tradycje i obrzędy ludowe, kultywowane w wielu miejscowościach regionu, np. w rejonie Krzczonowa, Urzędowa, Biłgoraja. Ich ochronie i popularyzacji służą festiwale i przeglądy, w tym Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem we Włodawie czy Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie.