Logo portalu

Rynek pracy

Rynek pracy
Prowadzenie polityki aktywizacyjnej poprzez programy rynku pracy, realizację projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, upowszechnianie doradztwa zawodowego w regionie, wzrost aktywności instytucji szkoleniowych, a także współpraca z pracodawcami w ostatnich kilku latach przyczyniły się do poprawy sytuacji na rynku pracy województwa lubelskiego. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy były wskaźniki i dane statystyczne ukazujące m.in. spadek poziomu bezrobocia.
Niestety rok 2020 i ogólnoświatowa pandemia COVID-19 zaburzyły trwającą hossę na rynku pracy i przyniosły niekorzystne zmiany społeczno-gospodarcze. Wszechobecna pandemia wymusiła na wszystkich gospodarkach wprowadzenie szeregu restrykcji, które znacząco wpłynęły na gospodarkę i funkcjonowanie społeczeństwa. Jednak pomimo tych wielu ograniczeń w 2020 r. i na początku 2021 r., bezrobocie rejestrowane wzrosło w niewielkim stopniu, zarówno w Polsce, jak i w województwie lubelskim. Udało się to dzięki wdrożonym działaniom antykryzysowym ukierunkowanym przede wszystkim na ochronę miejsc pracy i zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw.
Dodatkowo negatywne skutki wprowadzonych obostrzeń były również łagodzone wsparciem z tzw. tarczy branżowej. Nadmienić należy tutaj, że w najtrudniejszej sytuacji są firmy działające w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez publiczne służby zatrudnienia działań są przedstawione poniżej wskaźniki i dane statystyczne ukazujące sytuację na lokalnym rynku pracy.
Według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie w 2021 roku, w województwie lubelskim, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 0,3% w porównaniu z 2020 rokiem. Największy wzrost zatrudnienia w grudniu 2021 roku, w porównaniu z grudniem 2020 roku, odnotowano w sekcjach: obsługa rynku nieruchomości (o 2,9%), przetwórstwo przemysłowe (o 0,6%) oraz informacja i komunikacja (o 0,5%). Spadek zatrudnienia nastąpił natomiast w sekcjach: administrowanie i działalność wspierająca (o 11,5%), zakwaterowanie i gastronomia (o 8%) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 5%).
Pomimo trudności w gospodarce, jakie przyniósł 2021 rok, był to kolejny rok, w którym nastąpił wzrost liczby podmiotów wpisanych do rejestru REGON - o 6 660 podmiotów w porównaniu z 2020 rokiem. Z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, iż 31 grudnia 2021 roku w województwie lubelskim zarejestrowanych było 199 397 podmiotów, z czego 190 918 to firmy z sektora prywatnego. Stanowiły one 4,1% wszystkich podmiotów w kraju. Większość miało swoje siedziby w miastach, a w samym Lublinie siedzibę posiadało 25% z nich. Wśród wszystkich podmiotów największą grupę stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – ponad 75,5%. 22,1% podmiotów prowadziło działalność zaliczaną do sekcji PKD handel; naprawa pojazdów samochodowych.